Gündem

Uludere Olayı

Uludere olayına tarafsız bakış.

Düşüncesi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun hiçbir insan yaşama hakkından yoksun bırakılamaz. Bu konuda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum.

Son günlerde gündemin önemli konularından birisi olan “Uludere” vakası hakkında birçok şey yazılıp, çizildi. Konuya objektif bir bakış açısıyla yaklaşmadan “yanlı” bir tutum izlemenin faydalı olmayacağı kanaatini taşıyorum.

 

Uludere olayında iki taraflı düşünce var.

Bir grup devlet Uludere’de kasıtlı olarak kendi vatandaşını katletmiştir, bu bir katliamdır derken;

Öteki bir düşünce grubu ise Uludere’de ölenlerin terör örgütü Pkk bağlantılı olduğunu öne sürerek operasyonu katliam olarak niteleyenlere hoş bakmıyor.

Bu iki farklı düşüncenin yerine olaya yasal ve vicdani açısıyla bakıp değerlendirme yapmak gerek.

Şu husus su götürmez bir gerçek ki yurda illegal yollardan akaryakıt vb. ürünlerin sokulması meşru bir eylem değil. Bu bağlamda baktığımız vakit Uludere’de hayatını kaybedenlerin suçsuz olduğunu söyleyemeyiz. Haliyle buna karşılık “Kaçakçılığın cezası ölüm mü?” sorusu haklı olarak sorulacaktır. Zaten mevzunun can damarı da burası. İdareyi eleştireceğimiz temel noktalardan birisi  bu.  Kaçakçılık hakkında gerekli önlemlerin alınmaması bu duruma sebebiyet veren başlıca nedenlerden.

Kaçakçılık illegal olması bir yana can güvenliğini riske atan tehlikeli bir faaliyet. Nitekim ürün getirdiği ülkede bu insanlar saldırıya uğrayıp hayatını kaybedebilirdi. O zaman idareye;

Daha kaçakçınızı bile koruyamıyorsunuz mu diyecektik?

veya saldırıya uğradığı ülkeyi mi suçlayacaktık?

Bu izah ettiklerim olaya dair yasal pencerede bakışımızın bu özetiydi. Olaya bir de vicdani açıdan bakmak gerek.

İddia edilenlerin aksine ya insanların Pkk ile bir bağlantısı yoksa, ya o insanlar masumsa? sorusu aklımızdan geçmektedir. Masum insanlar bir hatadan dolayı öldürüldüyse bu elbette acı bir durumdur.

Öte yandan başbakanın “Teroristlerin yerleştirdiği mayına nedense hiçbir kaçakçı basmıyor.” iddiası oldukça dikkat çekicidir.

Bu tür olayların tekrarlanmaması adına gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı