Genel

Siyasete ve Siyasetçiye Gereğinden Fazla Anlam Yüklemek

Siyaset, Arapça’da “at bakıcısı” anlamına gelen “seyis” kelimesinden türeyen bir kavram. Hayvani bir kökene dayanan bir kavramın insanlığı dahi geride bırakarak bu denli merkeze oturuşunun sebeplerini sorgulamanın zamanı gelmedi mi sizce?

Siyaset, Arapça’da “at bakıcısı anlamına gelen “seyis” kelimesinden türeyen bir kavram. Hayvani bir kökene dayanan bir kavramın insanlığı dahi geride bırakarak bu denli merkeze oturuşunun sebeplerini sorgulamanın zamanı gelmedi mi sizce?

Geride bıraktığımız 24 Haziran 2018 seçimlerinde de gördüğümüz üzere ne acıdır ki siyaseti fazlasıyla içselleştirmiş bir toplum haline geldik.

Beylik laflar edip, uçuk komplo teorileri anlatmaya hacet yok. Fakat şu husus yadsınamaz bir gerçek ki küresel egemen güçlerin ‘post modern’ metotlarla sömürmek, kontrol etmek istediği toplumları uyuşturmak adına kullandığı futbol, magazin, moda gibi ‘sihirli iğne’lerinden biri de hiç kuşkusuz ki siyaset!

Nitekim süregelen tarihi seyirde dünya siyasetinde tek söz sahibi olmak isteyen oluşumların ayrıştırıcı nifak unsurlarını allayıp pullayıp cazibeli hale getirdiği bu hususlarda az da olsa kafa yormuş herkesin malumu.

Charlie BROOKER’ın senaryolarını yazdığı ve dünyada milyonlarca kişi tarafından seyredilen Black Mirror dizisini duymuşsunuzdur. Üstad diyerek adını andığım Charlie BROOKER yine kanayan bir yaraya parmak asarak iç dünyamızda mütaala ettiğimiz fakat bir türlü kelimelere dökemediğimiz pek çok şeyi muazzam bir bölümle gözlerimizin önüne sürüyor. Aklı ve mantığı bütünüyle devreden çıkarıp popülarite ile beslenen ve kitleleri uyuşturan, ayrıştıran siyaset ‘zehrine’ farklı bir açıdan mükemmel bir yaklaşım getirmiş. Black Mirror’un “Waldo Zamanı” bölümünü mutlaka izleyin!

Etten ve kemikten yaratılmış herhangi basit bir siyasetçiyi her gün yüz yüze olduğu komşusuna savunmak için höykürmesiyle desibel rekorları kıran Saffet abiye,

Siyasi tercihinden ötürü arkadaşının cehennenmlik olduğunu söyleyebilecek kadar nirvanaya ulaşmış Hacı Hayriye Teyze’ye,

Babası gibi gördüğü siyasi parti liderinin aleyhine paylaşım yaptığı için çocukluk arkadaşını Facebook’tan silen Caner’e,

“Kürtaj yapıyok şurda valla 155’i ararın!” diyen malum amcaya

haykırarak şu gerçeği söylemek istiyorum.

Yahu biz onların değil, onlar bizim vekilimiz!

Biz onlara değil, onlar bize muhtaç!

Vekalet ettiğimiz idare görevini hakkıyla yerine getiremediklerinde tepkimizi göstermek pek tabii hakkımız olduğu gibi, vazifelerinde kısmi bir başarı gösterdiler diye onları göğe çıkarmak, isimlerini çocuklarımıza torunlarımıza koymak gibi bir mecburiyetimiz yok!

Altından, inciden bile daha kıymetli olan “oyumuzu”n, güvenimizin gereğidir vazifelerini iyi yapmaları! Bizim onlara değil, onların bize borcu var.

Sakın beni yanlış anlayıp, misalimden ötürü eleştirmeyin. Hor görmek bir amacım olamaz ha’şa. Bir devlet dairesinde en düşük maaşla hizmetli kadrosuna geçmek için dahi KPSS’ye girip, pek çok aşamayı geride bırakmak gayret sarf etmek gerekiyor.

Fakat bu milletin geleceği üzerinde söz söyleme yetkisi olan ve rızkımızdan kesilen ücretlerle hatrı sayılır maaşlar alan milletvekilleri için “okuma yazma bilmesinin” dahi kâfi geldiği gerçeğini neden sorgulamıyoruz.

Netice-i kelam…

Kerameti kendinden menkul, kahir ekseriyeti gösteriş meraklısı olan üç beş siyasetçi için ayrışmaya, kutuplaşmaya ne gerek var?

Hiç tanımadığınız, bilmediğiniz bir insanla “siyaset” yüzünden en galiz kelamlarla kavgaya tutuşuyorsanız…

Sırf “benim partime laf attı” diye en yakın dostunuzun üzerini çizebiliyorsanız…

Söylemeye dilim varmıyor ama…

Ciddi manada karakter probleminiz var demektir.

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı