Köşe Yazıları

Numan KURTULMUŞ’un Akp’ye geçişi nasıl yorumlanmalı?

Numan KURTULMUŞ’un Akp’ye geçme düşüncesi ile ilgili yorum

3 dönemdir üst üste oylarını yükselterek seçim kazanan bir partinin bünyesine, vizyonuna uygun deneyimli isimler katması;

özgün bir siyaset yapmaya çalışan, deneyimli bir liderin öncülüğünde kurulan fakat gerek seçim sonuçları gerek ise kamuoyu yoklamalarında barajın altında oy oranı alan partinin iktidar partisine katılması siyasi açıdan akıllıca yapılmış  hamlelerdir.

 

Şu husus unutulmamalıdır ki siyasetin yeri meclistir. Bir siyasi partinin her ne kadar özgün projeleri olsa da, deneyimli bir kadrodan meydana gelse de barajı aşıp parlamentoya giremedikçe tüm bunların dişe dokunur bir faidesi yoktur.

Bu açıdan baktığımız zaman Numan KURTULMUŞ ve partisinin Akp safına katılma teklifine olumlu yaklaşması Kurtulmuş’un kendisi ve partisi adına akıllıca adılmış bir adımdır. Manzarayı tek yönlü olarak “Numan KURTULMUŞ lider duruşu sergileyemedi” veya -eski partisinin yayın organının deyimiyle- “Saadet kapısından, makam kapısına” şeklinde yorumlamanın doğru olmadığı kanaatindeyim.

Tabulaştırmadığı milli görüş felsefesi ve iktidar partisiyle her ne kadar ortak paydada buluştuğu noktalar olsa da sahip olduğu özgün siyasi perspektifini parlamento çatısı altına taşımak adına önemli bir adım atmıştır kanaatimce.

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı