Genel

Neden özel iletişim vergisi ödüyoruz?

İletişim vergisinin mantığı ne, neden bu vergiyi ödüyoruz?

Lüks tüketimin ekstra vergilere tabi tutulmasından bir şikayetim yok. Standartların üzerinde bir ürün kullanıyorsak gelirimiz üst seviyede demektir. Hal böyle iken vergi adaletinin sağlanması açısından lüks tüketenden daha fazla vergi alınması mantıken tutarlı bir durum. Başında “özel” ifadesi bulunan vergiler lüks tüketimi sembolize ediyor. Örnek olarak üst sınıf bir araç alındığında normal araçlara nazaran daha fazla özel tüketim vergisi talep ediliyor.

Buraya kadar her şey normal.

Fakat bu özel iletişim vergisi hangi mantığa dayanılarak isteniyor bir türlü çözemedim!

İletişimin ‘özeli’ nasıl oluyor bilen var mı acaba?

Daha alt sınıf bir iletişim şekli var da biz mi bilmiyoruz? Veya dumanla, güvercinle mi iletişim kurmamız bekleniyor?

Gelişmeyi, güçlenmeyi ve daha iyi yerlerde olmayı hedefleyen ülkemizin, en temel ihtiyaçlardan birisi olan iletişimi, özel bir tüketim olarak görmesinin bu vizyonuyla uyuştuğunu düşünüyor musunuz?

Üstelik bu vergiler oldukça fahiş oranda. %25’i buluyor mobil iletişimde. Sabit hatta ise %15!

Üstüne üstlük bunlar yetmiyormuş gibi mobil iletişime birde ‘Telsiz kullanım ücreti’ adı altında aylık tahsil edilen bir vergi daha ilave edildi. (%18 oranında alınan Kdv’den bahsetmiyorum bile)

İletişim gibi temel bir ihtiyaç, lüks görülmemeli ve ekstra vergilendirmelere tabi tutulmamalıdır. 

 

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı