11 Haziran 2012

Yazan: in Gündem, Köşe Yazıları | 0 yorum yapılmış

Kürtaj meselesi hakkında

Son günlerde en çok konuşulanlardan birisi Kürtaj meselesi. Kürtaja karşı olumlu, olumsuz bir çok görüş öne sürüldü, birçok şey yazılıp çizildi. Her zaman olduğu gibi olaylara nesnel ve “makul” bir bakış açısıyla bakmanın önemini vurgulamadan geçmek istemiyorum.

Birincisi bu hususta terminolojik yaklaşımlardan kaçınmak gerekir. Nitekim Fransızca bir kelime olan “kürtaj” yerine “anne karnındaki bebeğin yaşamına son verme” söz dizisini neden kullanmıyoruz?

İkinci olarak kürtajın bir hak olduğunu iddia eden kadınların “Benim bedenim, benim kararım.” sloganı pek mantıklı değil. Annelerin; çocuklarının kişiliği, karakteri, yaşayışı hakkında etkisi vardır. İlerde çocuklarının başarılarını, onurlu işlerini veya başarısızlıklarını sahiplenebilirler. Fakat bir kişinin yaşama hakkını annesi de dahil kimse elinden alamaz. Bu durumu bedenleriyle ilişkilerdirmenin mantıklı hiçbir tarafı bulunmamakta.

Kürtajı neler zorunlu kılar?

Hemen hemen herkesin hemfikir olduğu ve kürtajın gerekliliğini savunduğu tek nokta anne sağlığıdır. Eğer doğum sonrası anne yaşamanın sona erme riski varsa kürtaj elbette kaçınılmazdır. (Kendi yaşamı pahasına çocuğunu kürtaja maruz bırakmamak isteyen nice yiğit anneler var! Onlara da bu konuda izin verilmemeli! Zira böylesi yiğit annelere ihtiyacımız var!)

 Yarı çıplak yapılan eylemler

Kürtajın hak olduğunu iddia eden grubun eylemlerinde yarı çıplak olmasına bir türlü anlam veremeyenlerdenim. Amaç protesto mu yoksa şov mu?

Kürtajın Ahlakî boyutu

Kürtaja bu tür bakış açısıyla yaklaşanlar hakkında yoruma gerek olmadığı kanaatindeyim.

Netice olarak:

“Cennet annelerin ayakları altındadır.”  Ayakları altına cennet serildiğine göre ulvi bir şey elbette annelik.  Ekonomik, engelli doğar vb. korkusuyla annenin evladını doğmadan öldürmesi meşru bir şey olsaydı, acaba annnelik bu kadar ulvi olur muydu?

Anneliğe, ayakları altına cennet serilecek kadar ulvi yapan şey evladını doğmadan öldürmesi mi yoksa her şeye rağmen kol kanat gerip şefkatiyle muamele etmesi mi?

 

 

Yazan: Mâkul Düşünce (26 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


İçerik hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir