Kerameti Kisvede Görmek | | Mâkul Düşünce
Genel

Kerameti Kisvede Görmek

Muasırlığı ve dindarlığı giyim kuşamda aramak üzerine bir analiz.

İsmini anmaya gerek yok, pek çoğunuzun malumu…

Bir üniversitenin rektörü mealen “Kep de neymiş! Bizim için en uygunu sarıktır!” şeklinde beyanatta bulundu.

Sosyal medyanın son dönem fenomenlerinden “Şelaleyi anlatan amca”nın deyimiyle “Bir şey demiyorum. Görüyorsunuz!” şeklinde yorumlamak istiyorum bu durumu.

***

Bir Tarafta

İnsanlığın umut ışığı Hz. Peygamber (S.A.V.)’e dahi ömrü boyunca zulmeden, onun tebliğ ettiği en mükemmel din olan İslam’ı köhnemiş yorumlarıyla nefislerine yoran yobaz Arap toplumunun, ‘ucube’ kültürünü ve yaşam biçimini benimsemeyi ‘iyi bir dindar, iyi bir müslüman’ olmanın kıstası sayanlar var güruh var.

Diğer tarafta,

Yıllar boyu Ortaçağ karanlığında kalmış bayağı Avrupa toplumunun kültürünü benimseyince, giydiğini giyip, yediğini yiyince kendini “çağdaş, medenî” olarak addeden bir güruh var.

Ve bu iki güruhun arasında sıkışıp kalmış bizler…

 

Ben ümitvarım ama…

80’ler dizisinin o meşhur fütürist figürü gibi konuşayım biraz.

“Gün gelecek toplum bu iki zıt kutuplu bağnaz kitlenin kahir ekseriyetinden kurtulacak. Kerametin kisvede (giyimde kuşamda) değil, aklın ve bilimin ışığında arayan nesil ne batı toplumu gibi inkarcı, ne de geri kalmış doğu toplumu gibi masalcı ve yobaz olacak. Aklın ve bilimin gücüne inanan nesil Hz. Peygamberin 14 asır önce geri kalmış köhne bir toplumda yaktığı meşalenin peşine düşecek ve o BÜYÜK DAVAYI omuzlayacak.

 

Bu arada ‘sarıklı rektörümüze’ Yunus Emre’mden bir mesaj var.

“Dervişlik olaydı ‘taç ile hırka’, biz dahi alırdık otuza kırka!”

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı