Genel

Hükümeti eleştirmek

Hükümeti eleştirmek nasıl olmalıdır?

Her insan, her zümre, her düşünce eleştirebilir. Saygı ve sevgi çerçevesinin dışına çıkılmadıkça eleştirilmekten hiç kimse rahatsızlık duymaz. Şu husus unutulmamalıdır ki “eleştiri” yapıcı olmalı; bir eksikliğe, yanlışlığa dikkati çekmelidir.

Türkiye’miz gelişmekte olan bir ülkedir. Haliyle eleştirilmesi, irdelenmesi, sorgulanması gereken birçok şey var. Ülkemizin hak ettiği yerlere gelmesi adına var olan bir takım eksikliklerden ötürü idareyi elinde bulunduran hükümeti eleştirmenin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat en başta da belirtmiş olduğumuz üzere eleştiri “yapıcı” olmalıdır. 

Seçilene hakaret edip, seçeni aşağılamanın hiçbir mantıklı tarafı yoktur. Sağlıktan eğitime, ekonomiden teknolojiye, tarımdan sanayiye gelişmiş eleştirilmesi gereken birçok sorun var iken, klişe bir takım söylemleri tekrar tekrar dillendirmenin ne ülkeye ne de millete faydası bulunmamaktadır.

Öte yandan her ne kadar eleştirilecek birçok husus olsa da hükümetin faaliyetlerini olumlu bulan ve sempatik bakışını dile getiren insanlar olabilir. Hükümete karşı eleştiri yöneltenlerin “hükümet düşmanı” olamayacağı gibi, hükümete karşı sempati duyanları da “Akp fanatiği”, “Hükümet Yandaşı” diye yaftalamamak gerekir.

Nitekim Akp’ye ve başbakana sempati duyup, olumlu söylemler dile getiren insanlara “çıkarcı” gözüyle bakmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. 

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı