11 Mayıs 2012

Yazan: in Genel, Güncel Konular, Köşe Yazıları | 0 yorum yapılmış

Fazıl Say’ın bakana cevabı: “Kes zırvalamayı”

Sanatçı sıradan bir insanda olamayan bir takım kişisel özellikleri barındırdığından, karakter bakımından olgunluğundan ötürü toplumda saygı görür ve yeri bir başkadır. Herkesin düşünemediğini düşünen, söyleyemediğini söyleyendir sanatçı. Hadiselere değişik açılardan bakıp, meselelere özgün yorumlar getirendir sanatçı. Her şeyden önemlisi bu kazanımlarından ve toplumda gördüğü saygıya rağmen “mütevazilikten” ödün vermeyendir sanatçı. 

Sanatçılık; kendini sanatçı hissetmek değil, insanları kişiyi sanatçı olarak görmesidir. 

Gelelim şimdi Fazıl Say’a. Kendini sanatçı gibi hissediyor. Yukarıda saydığımız kriterler üzerinden Fazıl Say’ı değerlendirelim. Ne dersiniz?

Fazıl Say mütevazi mi?

Bir sanatçı her ne kadar sanatında 1 numara olursa olsun, bunu kendisi dile getirmez. “Beni dünya alkışlıyor.” sözü pek mütevazilikle bağdaşmıyor öyle değil mi?

Fazıl Say olaylara sanatsal açıdan bakan birisi midir?

Şu husus unutulmamalıdır ki sanatçı öfkesini bile sanatçılığın verdiği özgün bir üslup ile dile getirmesini bilendir. Her türlü hadiseye sanatçı gözüyle bakabilendir sanatçı.

Ve işte kendini sanatçı olarak hisseden Fazıl Say’ın bakana cevabı:

Kes zırvalamayı!

Açıkçası ben bu sözde sanatsal bir şey göremedim. Bilakis hakaret dolu ve acizane bir söylem bu. Kişinin seviyesini, kültürünü ortaya koyuyor.

Sayın Fazıl Say

Ben sanatçıyım demekle sanatçı olunmaz. Hele hele düşünceleri uygun bir dille ifade etmenin öneminin farkına varılmadan “Toplumda yeriniz dahi olmaz!”. 

Sayın Fazıl Say!

Saygılı, kültürlü, ne konuştuğunun farkında olmayan insandan “Sanatçı olmaz.”

Yazan: Mâkul Düşünce (26 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


İçerik hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir