Gündem

Dershaneler kaldırılmalı mı?

Dershaneler kaldırılmalı mı?

 

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın “Dershaneleri  kaldıracağız” yönündeki söylemi haklıya hakkını teslim etmek gerekirse -ki doğrusu budur- bugüne kadar yaptığı en cesurca ve en doğru çıkışlarından birisiydi. Öğrencileri tabiri caizse sosyal hayattan tamamen soyutlayan, “Eğitim ve Öğretim” prensibinden daha çok salt öğretimi yeğleyen ve tüm bunların yanında veliler için büyük bir maddi külfet oluşturan dershanelerin devamını savunmanın pek akıl kârı olmayacağını düşünmüyorum.

“Var olan eğitim sistemi dershaneleri mecbur kılıyor” savunmasını yapmak da konuya ilişkin yapılacak doğru bir yorum olmasa gerek. Çoğu dershanenin öğretmen kadrosunun bir kısmı (GENELLEME YAPMIYORUM!) milli eğitimde kadroya geçemeyen öğretmen arkadaşlarımızdan oluşuyor. Halihazırdaki eğitim sistemini yetersiz bulacaksınız ve o eğitim sisteminde öğretmen dahi olmaya hak kazanamayanlar ile bu boşluğun doldurulduğunu iddia edeceksiniz ki bu pek akla mantığa sığmayan bir durum.

Bunun yanında dershanelerin potansiyel bir başarı seviyesinde olan öğrenciler içinde olumsuz bir psikolojik etkiye sahip olduğunu görmezden gelemeyiz. Dershaneye ihtiyaç duymadan başarılı olacak öğrencilerimiz yok mudur?

Elbette vardır.

Fakat eğitim sisteminin yetersiz olduğundan dem vurulması ve “Dershanesiz başarı imkansız” gibi söylemlerin yayılması bu tür öğrencilerde olumsuz etki meydana getirdiği için öğrenci ister istemez dershanelere kaydolmayı ihmal etmiyor. Ekstradan maddi bir külfetin altına girdiği gibi başarısıyla da dershanelerin afişlerde reklam malzemesi olmaktan kurtulamıyor malesef.

Kısmi başarıları çeşitli araçlarla reklam yapmayı ihmal eden dershanelerimiz, dershaneye gittiği halde başarısız olan öğrenciler hakkında neden tek kelime etmiyor anlamak çok güç.

Çocuklarının geleceği için türlü zahmete giren fedakâr anne-babalar dershane külfetinden kurtarılmalıdır.

Değişen ve gelişen ülkemizde dershaneler olmamalı.

 

 

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı