Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Gül olursa…

Untitled-1

Tarih 3 Kasım 2002’yi gösterdiğinde ekonomik ve siyasi krize düçar olmuş Türkiye için 3’lü koalisyon devri bitmiş ve 4 Kasım sabahına Türkiye AKP iktidarı ile uyanmıştı.

Lakin %34,29 ile halkın teveccühünü kazanan bir partinin genel başkanının koltuğa oturmasına maniler vardı. Ve o pürüzler giderilene kadar da Abdullah GÜL başbakanlığında bir Türkiye vardı.

Ve akabinde Recep Tayyip ERDOĞAN hak ettiği makamın başındaydı. Ve Abdullah GÜL… Yine ön plandaydı ve Dış İşleri Bakanı olarak yine önemli bir görevi ifa ediyordu.

Ve tarihler 2007’yi gösterdiğinde Türkiye’yi çetin bir cumhurbaşkanlığı seçim süreci bekliyordu. Şimdi olduğu gibi iktidar partisi aday açıklama sürecini zamana yayıyor ve hiç acele etmiyordu. Nihayetinde pek çok kimse R. Tayyip ERDOĞAN’ın aday olacağından emin olsa da AK Parti’nin adayı Abdullah GÜL oldu!

Diyeceğim o dur ki 2002’den bu yana önemli görevleri ifa eden Abdullah GÜL için kanaatimce emeklilik vakti gelmiştir. Lakin pek çok yazar ve siyasetçi “Cumhurbaşkanı Erdoğan olursa, başbakan kim olur?” sorusuna Abdullah GÜL’ün başbakan olması üzerine beyin fırtınası yaptı, yazı çizdi.

Peki, Abdullah GÜL başbakan olursa ne olur?

Olmasını pek istemediğim ihtimallerden biri. Zira gerek gezi sürecinde, gerek ise 17 Aralık vakasında makul bir tavır alma konusunda beni pek tatmin etmeyen Sayın Abdullah GÜL’ün başbakan olması ülkemizden inkişafından ziyade bir takım siyasi krizlerin müsebbibi olabilir.

Nitekim mevcut sistemde pek durağan, sakin, mülayim bir hal gerektiren Cumhurbaşkanlığı makamı Sayın Erdoğan’a uymayacağı gibi, şu zor dönemeçte kendinden emin olma, kararlılık ve yer yer bu doğrultuda keskin, sert ifade ve tutumları gerektiren başbakanlık makamı da Sayın GÜL’ün siyaset anlayışına çok uzaktır.

Hülasa bu uyuşmazlıklar içerisinde istikrarlı bir Türkiye düşünmek pek de mantıklı olmaz. Öte yandan mevcut sistemle Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması başbakanlığından daha muvaffakiyetli bir siyasi hayat süreceği pek mümkün görünmüyor.

Memleketimizin yolunun ve bahtının açık olması temennisiyle.

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı