Gündem

Bu vatan kimin?

Sorular vardır insanın zihnini belli bir zaman, hatta bazen ömür boyunca işgal eder. Düşünürsünüz, düşünürsünüz, düşünürsünüz… Bulamazsınız cevabını, yorulur dimağınız. Cevapsız sorulardır belki de mutsuzluğun başlıca sebebi.

İşte o çetrefilli sorulardan biridir:

Bu vatan kimin?

Çağdaşın mı, muhafazakarın mı, halkın mı, ecdadın mı, laik olanın mı olmayan mı, muhalefetin mi, iktidarın mı?

Soru tek ama cevap için düşündüklerimiz haddinden fazla. Tıkanıp kalıyorsunuz, bunalıyorsunuz bir an. Fakat bazen en güzel yoldur çetrefilli sorulara şiir ile cevap.

Orhan Şaik GÖKYAY saydıklarımızdan farklı olarak ne güzel bir cevap vermiş dizeleriyle

Cevabı zor sorularla yormayalım fazla kendimizi. Zira kolay bir sorunun cevabı zor bir sorunun anahtarı olamaz mı?

Bu vatan kimin değil? gibi mesala.

Sevdim bu soruyu ben!

Hemen cevap veriyorum. Levent KIRCA’nın değil mesala. Bu aziz vatanın tek başına sahibiymiş gibi davranan, kendi fikirlerine aykırı olanlara türlü hakaretlerle itham eden Levent KIRCA bu vatanın sahibi olamaz.

Kurtuluşu PKK lideri pek samimi pozlar veren bir siyasi partinin liderinde bulan bir insanın vatansever olmasını bir yana bırakın, vatana olan sadakatinin sorgulanması mühim bir husustur.

Sanatçı bir ülkenin göz bebeğidir ki, ülkemizde de bunun aksi bir durum yok. Fakat unutulmamalıdır ki “herkes sanatçı olamaz” ve sanatçılık kendini sanatçı hissetmek değil, sanatçılığın gerektirdiği meziyetlere sahip olmakla mümkündür.

Sanatçı; siyasi idareyi eleştirme, yerme makinesi olamayacağı gibi siyasi idarenin reklam malzemesi de olmamalıdır. İşte benim için bu hassas dengeyi koruyabilendir gerçek sanatçı, gerçek aydın!

Kendimizi, zümremizi veya düşüncemizi bu vatanın yegane sahibi yapma gayretine girişmeden öncelikle şu soruyu kendimize soralım.

Bu vatan için ne yaptık?

 

 

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı