Ankara'nın Çok Konuşulan Bulvarına İsim Veren Bangabandhu Şeyh Muciburrahman Kimdir? | Mâkul Düşünce
Genel

Ankara’nın Çok Konuşulan Bulvarındaki Bangabandhu Şeyh Muciburrahman Kimdir?

Uzunluğu ve zor telaffuzu sebebiyle son günlerde medyanın sıkça dillendiği Ankara’daki Bangabandhu Şeyh Muciburrahman, Bangladeş’in ilk başbakanı.

1920 yılında doğan ve 1972’de Yeni Bangladeş’in ilk başbakanı olan Şeyh Mucibirruhman 1975 yılında askeri darbe ile görevden alındı ve tüm ailesiyle birlikte öldürüldü.

“Bangabandhu” şeklinde ilginç ifadenin de Şeyh Muciburrahman’ın “Bengal Dostu” anlamına gelen lakabı olduğu söyleniyor.

 

Ankaralıların garipsediği ve değişmesini arzuladığı bulvar ismiyle ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim TUNA, “Bu diplomatik bir mesele. Tek başımıza yapmamız doğru olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı