Genel

21. Yüzyılda köleleştirilen ‘Kadın’

Yüzyılımızda kadının durumu

Asrımızda kadına hak ettiği değerin verilmemesini, ona yapılan haksızlıkları ve kadının hak ettiği yerde olmayışının sebeplerini objektif bir biçimde bir ‘erkeğin’ anlatabileceğini düşünüyorum.

Nitekim bir hanımefendinin bu konuda yazacağı bir yazıyı “Hemcinslerine karşı abartılı düşünceler sergiliyor” diye pek fazla dikkate almayabilir, objektif bulmayabilirsiniz.

Kölelik, eski çağlarda başlayıp biten bir olgu değil. Yıl 2012 kölelik hâlâ devam ediyor. Kadınlarımız köleleştiriliyor, hem de eşi emsali görülmemiş bir şekilde. Fakat işin çok garip bir tarafı var. Eski çağlarda kadınlar hor görüldüğünün, köle olduğunun farkında idi.

Yüzyılımızda kadınların köleleştiğinden haberi bile yok! 

Sözüm ona çağdaşlık, modernlik gibi alışılageldik söylemlere bürünüyor kadınların köleleştirilmesi…

Çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen bir takım insanların egemenliğinin, düşünce yapısının kölesi durumunda kadınlar.

Ben sizden yanayım hanımlar. Köleleştirilmenize karşıyım! Kadını postmodern bir şekilde  köleleştiren bu sistemi, bu düşünce yapısını deşifre edelim, ne dersiniz?

Sizleri postmodern köleleştiren bu sistemin belli başlı politikalarını sıralayalım:

1- Kadın Erkek Eşitliği

Duyunca veya okuyunca çok üzüldüğüm, çok sinirlendiğim sözlerden birisi. “Kadın ile erkek eşittir”.  Ülke içinde sözde çağdaşlaşmayı, modernleşmeyi sloganlaştıran kişi veya zümrelerin bir numaralı köleleştirme aracıdır bu. Kadın ile erkek nasıl eşit olur?! Olamaz! Kadın ile erkek eşit olamaz!

Kadın kıymetlidir!

Kadın baş tacıdır!

Kadın toplumun en önemli ögesidir!

Altın ile gümüş eşittir sözü ne kadar manasız ise kadın ile erkek eşittir sözü de bir o kadar saçma! Erkek gümüş nispetinde ise kadın altın gibidir. Nasıl eşit olabilir. Bu söylem ne derece insaflıdır?

Deşifre etmeye çalıştığımız kadını köleleştiren bu sistem, önce kadını toplumsal alanda “eşitlik” sloganıyla bir basamak aşağı indirerek faaliyetlerine başlıyor.

2- Kadın = Sexy

Kadını köleleştiren bu sistemin en önemli denklemlerindendir bu. Kadın=Sexy, onlara göre kadının cinselliğinden başka hiçbir özelliği yok!

Milyonlarca ziyaretçi sayısına ulaşmış seçkin web portallarını inceleyin. %90’ından fazlasında anasayfanın manşet menüsünde veya herhangi bir yerinde;

  • Deniz kenarında iç çamaşırıyla yakalanan kadın (Sanki pardesü ile denize giriliyormuş gibi)
  • Aldatan kadın
  • Çıplak poz veren kadın

gibi yazmaya gerek duymadığım ifadelerle açık saçık resimler, videolar web sitelerde servis ediliyor. Aynı şeyi gazetelerde de görmeniz mümkün.

Kadını köleleştiren bu sistem için kadının cinsel yönünü kullanmak, açık saçık hale getirip bundan rant etmek bir numaralı silahları.

Aynı şeyi moda dediğimiz kavram ile de yapmaktalar.

Güzel ve güzellik dendiği zaman akla ilk gelendir kadın. Güzel olmaya, güzel giyinmeye kimsenin itirazı yok. Fakat bu sistem modayı giyinmek değil de soyunmak olarak algılatmaya çalışıyor. Vücudun bazen neredeyse yarısından fazlasını açıkta bırakan kıyafetler “Yılın/ayın/günün modası gibi ifadelerle özendirilmeye çalışılıyor. Belirttiğimiz üzere bu sistemin belli başlı düşüncelerinden biri kadının cinselliğinden başka bir özelliğinin olmadığını düşünmek.

Kadın cinsel bir köle olarak acımasızca kullanılıyor.

3-Kadına çalışma hakkı

Kadını köleleştiren ve adını henüz koyamadığımız için “bu sistem” dediğimiz düşünce yapısının diline doladığı söylemlerden birisi de “Çalışma Hakkı”. Evinin kadını, çocuklarının annesi, toplumun yapı taşı olan kadın sanki boş duruyormuş gibi(!) kadına çalışma hakkı söylemi ile kadını iş hayatına çekme ve iş hayatında da köleleştirmek gibi bir maksadı da var.

Sevgili hanımlar!

Yazımızda, güzide varlığımız olan sizleri köleleştiren düşünce yapısını enine boyuna bir erkek olarak üzülerek anlatmaya çalıştım. Son olarak şunu üzülerek söylemek istiyorum ki:

Ben sizlere de biraz kızgınım…

Sizleri köleleştiren, dahası köle olduğunuzu bile unutturan bu düşünce yapısına yeterince dik bir duruş göstermediniz. Sizleri olmadık ahlaksızlıkların içine alet eden Tv dizilerine, yayınlara vb. şeylere tepkinizi koymadınız.

Sevgili Hanımlar!

Köle olmayacak kadar değerlisiniz.

Umarım bir gün kadının sadece cinsellikten ibaret olarak gören zihniyetin yerine, kadının ayakları altına cennet serilecek kadar değerli olduğunun farkına varan zihniyet ülkemize ve hatta tüm dünyaya egemen olur.

twitter.com/makuldusunce

 

 


Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı