Genel

İlk turda seçilen Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı

Türkiye’nin ilk kez doğrudan başkanını seçtiği 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların %51,8’ini alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. cumhurbaşkanı oldu. Muhalefet partilerinin destek verdiği Ekmeleddin İHSANOĞLU ise %38,44 oy alırken HDP adayı Selahattin DEMİRTAŞ %9.76 ile beklenenlerin üstünde bir oranı aldı. Seçime katılım ise beklenenin altında gerçekleşti. 2014-08-11_121842

Recep Tayyip ERDOĞAN’ın balkon konuşması

Alınan her başarı sonrası artık gelenek haline ‘balkon konuşmaları’na bir yenisi daha eklendi. Vatandaşa teşekkür eden Erdoğan, bu seçimin mağlubunun olmadığını, oy veren vermeyen herkesin cumhurbaşkanı olacağını ifade etti. Erdoğan’ın konuşması boyunca kucaklayıcı mesajlar vermesi dikkat çekti. Türkiye için yeni bir dönemin başladığını ifade etti.  

Ekmeleddin İHSANOĞLU’nun seçim sonrası açıklaması!

Aldığı oy oranının önemine dikkat çeken İhsanoğlu, ” Galiptir bu yolda mağlup olan” dedi. Ekmeleddin İHSANOĞLU aldığı oy oranını kendisini “tanınmamakla, siyasetten anlamamakla” suçlayan kesime ithaf etti. Ekmeleddin İHSANOĞLU sonuçların hayırlı olmasını temenni ederek, Recep Tayyip ERDOĞAN’ı tebrik etti.

 

Selahattin Demirtaş: “Ana muhalafet artık biziz!”

Aldıkları oyun önemine dikkat çeken Demirtaş, sonuçların hayırlı olmasını dilerken “Anamuhalefet artık biziz” açıklamasında bulundu. 

Mâkul Düşünce Seçim Analizi

Başbakan Erdoğan beklenildiği üzere ilk turda seçildi. Partisinin oyundan daha fazlasını almasına binaen söyleyebiliriz ki “Erdoğan sevgisi, AKP sevgisinden daha fazladır.”  Seçimin bir diğer önemli neticesi ise Türkiye’nin ciddi bir muhalefet ihtiyacının olduğunun artık ayan beyan ortaya çıkmasıdır. Bırakınız tekil mücadeleyi, hepsi bir araya gelse dahi açık ara farkla mağlup olan bir muhalefetin artık kendini sorgulama zamanı gelmiştir. 

Recep Tayyip ERDOĞAN’ı başarısından ötürü tebrik eder, Türkiye’ye hayırlı olmasını dileriz.

Mâkul Düşünce

Yazan: Mâkul Düşünce (31 adet yazısı var)

Mâkul Düşünce web sitesinin kurucusu ve yöneticisi. Gündeme dair olayları bu sitede yorumluyor. Sosyal medyadaki hesapları ise aşağıdadır.


Yorumları Göster

İçeriğimize değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Mayıs 2012 tarihinde Beta olarak yayına giren web sitemiz, gündeme dair olayları objektif bir biçimde ele alan özgün analizler barındırmaktadır. Aktüel ve toplumsal olaylarla da alakalı fikir beyan eden Mâkul Düşünce, kişisel bir çalışma olarak başlamış olup, ilerleyen zamanda bünyesine katacağı yazarlarla “Mâkul Düşününler’in Portalı” olmak gibi bir hedefi vardır.

Copyright © 2012 - 2018 Mâkul Düşünce. Yazılanlar yazarların şahsi kanaatlerinden oluşur. Kaynak belirtmek suretiyle paylaşılabilir. Themetf

Yukarı